W związku z możliwością pozyskania środków zewnętrznych na ZAKUP I INSTALACJĘ OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH ORAZ KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH W BUDYNKACH MIESZKALNYCH w ramach działania 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii objętego Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podlaskiego na lata 2014 – 2020 Gmina Łomża w terminie do 21.02.2017 roku prowadzi NABÓR UCZESTNIKÓW w celu przygotowania wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych mieszkańców gminy.
INFORMACJA DOTYCZĄCA ZAKUPU I INSTALACJI OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH
ORAZ KOLEKTORÓW SŁONECZNYCH W BUDYNKACH MIESZKALNYCH
MIESZKAŃCÓW GMINY
NA POTRZEBY WŁASNE GOSPODARSTWA DOMOWEGO W RAMACH PROJEKTU Z ZAKRESU ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII
PLANOWANEGO DO ZŁOŻENIA I REALIZACJI PRZEZ GMINĘ ŁOMŻA W 2018 ROKU
I. INFORMACJE OGÓLNE
- Szacuje się, że w przypadku pozyskania dofinansowania przedmiotowy projekt powinien zostać zrealizowany przez Gminę Łomża najpóźniej do dnia 31 grudnia 2018 r.
- Zamontowane instalacje przez 5 lat od zakończenia projektu stanowić będą własność Gminy Łomża i przez ten czas zostaną użyczone do bezpłatnego użytkowania właścicielom/ użytkownikom posesji. Po pięciu latach zostaną przekazane właścicielom lub użytkownikom posesji na własność.
- W przypadku uzyskania dofinansowania szacuje się, że wysokość dofinansowania wyniesie około 75% .
- Realizacja inwestycji będzie uzależniona od możliwości finansowych gminy, od pozyskania środków finansowych ze źródeł zewnętrznych orz zebranie min. 100 deklaracji od mieszkańców gminy Łomża.
- Gmina Łomża dopuszcza możliwość wprowadzenia zmian w niniejszej informacji.
- Szczegółowe informacje dotyczące planowanego do złożenia wniosku o dofinansowanie można uzyskać osobiście w Urzędzie Gminy Łomża, w pok. 11A lub pod numerem tel. (86) 47 37 341. Będą one również zamieszczane na bieżąco na stronie internetowej Gminy Łomża http://www.gminalomza.pl
II. INSTALACJA FOTOWOLTAICZNA I KOLEKTORY SŁONECZNE W PROJEKCIE
Ze względu na specyfikę kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych w zakresie powierzchni jaką zajmują oraz ich kosztu Gmina Łomża aplikująca o środki unijne przed złożeniem wniosku o dofinansowanie projektu na działanie 5.1. Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 musi posiadać dokumentację techniczną podłączenia instalacji słonecznej i fotowoltaicznej na wskazanym przez mieszkańca budynku. W związku z powyższym mieszkaniec zobowiązuje się do dobrowolnego pokrycia kosztów wykonania projektu technicznego instalacji fotowoltaicznej przez projektanta wyznaczonego przez Gminę Łomża.
W przypadku rezygnacji właściciela posesji z udziału w projekcie już po wykonaniu dokumentacji projektowej poniesie on całkowite koszty jej wykonania.
Jeśli Gmina Łomża nie uzyska dofinansowania w przedmiotowym projekcie, właściciel posesji poniesie całkowity koszt wykonania dokumentacji projektowej, a tym samym stanie się jej właścicielem.
III. KTO MOŻE APLIKOWAĆ
- osoby fizyczne z terenu Gminy Łomża, będące właścicielem lub użytkownikiem budynku mieszkalnego, gdzie efekty realizacji projektu wykorzystywane będą wyłącznie do celów socjalno - bytowych mieszkańców,
- w przypadku współwłasności nieruchomości wszyscy współwłaściciele muszą wyrazić zgodę na użyczenie nieruchomości na cele projektu (podpisać umowę użyczenia),
IV. WARUNKI SZCZEGÓŁOWE
- nie dopuszcza się montażu instalacji kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej na dachu pokrytym eternitem. Właściciele takich budynków mogą wziąć udział w projekcie pod warunkiem złożenia oświadczenia, że przed wykonaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej lub montażem kolektorów słonecznych, na własny koszt i zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, wymienią pokrycie dachowe na nowe.
- nie ma konieczności posadowienia instalacji fotowoltaicznej/ kolektorów słonecznych na dachu budynki mieszkalnego, jednak cała energia wyprodukowana przez urządzenia powinna być przeznaczona na potrzeby budynku mieszkalnego;
- moc instalacji fotowoltaicznej/ kolektorów słonecznych powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną/ cieplną. W przypadku, gdy na danej nieruchomości prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym rolnicza, w celu zagwarantowania objęcia wsparciem wyłącznie instalacji wytworzonej na potrzeby własne, należy zamontować opomiarowanie wykazujące ilość energii zużytej na potrzeby budynku mieszkalnego oraz budynku/-ach, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, w tym rolnicza,
- wsparcie może być udzielone na rzecz budynków mieszkalnych, w tym budynków jednorodzinnych, które nie są administrowane przez spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe.
V. HARMONOGRAM DZIAŁAŃ
- Złożenie deklaracji uczestnictwa wraz z ankietą niezwłocznie do dnia 21.02.2017 r. do pok. 11A. Liczy się kolejność zgłoszeń. Planowana ilość gospodarstw objętych projektem – max. 120 osób.
- Wpłata kwoty 300,00 zł na dokumentację techniczną na wskazane przez Gminę Łomża konto w terminie od 01.03.2017 – 31.03.2017 r.
- Wypełnienie deklaracji uczestnictwa w projekcie polegającym na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznych w terminie do 21 lutego 2017r. (deklaracja w załączeniu). Liczy się kolejność zgłoszeń.
- Podpisanie umowy użyczenia nieruchomości w terminie określonym przez Gminę Łomża oddzielnym powiadomieniem,
- Wpłata wkładu własnego w wysokości kwoty oszacowanej przez Gminę Łomża na wskazane konto w terminie określonym przez Gminę Łomża oddzielnym powiadomieniem,
- Podpisanie umowy Gminy Łomża z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na dofinansowanie projektu, postępowanie przetargowe, rozliczenie wkładu własnego mieszkańca tj. zwrot części wpłaty bądź ewentualna dopłata, realizacja i rozliczenie projektu.
UWAGA:
Zgodnie z Prawem Energetycznym, Prawem Budowlanym i Ustawą o odnawialnych źródłach energii instalacja kolektorów słonecznych i systemów fotowoltaicznych o mocy do 40 kWp nie wymaga zgłoszenia wykonywania robót budowlanych ani uzyskania pozwolenia na budowę. Systemy OZE można zatem zrealizować w bardzo krótkim czasie bez ponoszenia wysokich kosztów przygotowania projektów budowlanych oraz oczekiwania na stosowne zezwolenia.
foto:polskieradio.pl