W związku z licznymi zgłoszeniami występowania Barszczu Sosnowskiego na terenie naszej gminy, uprzejmie informujemy, że na terenie Gminy Łomża nie odnotowano występowania tego gatunku.
Po sprawdzeniu przez pracowników Urzędu Gminy Łomża otrzymywanych zgłoszeń, najczęściej okazuje się, że rośliną budzącą niepokój jest barszcz zwyczajny, który nie jest szkodliwy. Pomyłki mogą dotyczyć również innych gatunków takich jak m. in. dzięgiel leśny, którego korzeń ma właściwości lecznicze (regulacja pracy żołądka) oraz arcydzięgiel litwor - roślina chroniona, której korzeń ma szerokie zastosowanie w medycynie alternatywnej w postaci kropli, czy leczniczej i smacznej nalewki tzw. litworówki.
Zanim zgłoszą Państwo zagrożenie wywołane występowaniem barszczem Sosnowskiego, prosimy o upewnienie czy nie mają Państwo do czynienia z inną rośliną.
Barszcz Sosnowskiego jest imponującą rozmiarem, silnie inwazyjną rośliną, którą dość łatwo rozpoznać. Najczęściej z nim mylony – pospolicie występujący na naszym terenie - barszcz zwyczajny, ma mniejsze rozmiary i posiada kłujące, dobrze widoczne włoski na liściach i łodydze. Dla ułatwienia rozpoznania poniżej przedstawiamy krótki opis wraz ze zdjęciami wszystkich wymienionych wyżej roślin.
Barszcz Sosnowskiego – Nie stwierdzono występowania na terenie Gminy Łomża (występuje w gminach sąsiednich m. in. w miejscowościach Marianowo, Grądy - Woniecko). Wysokość ok.2-3 m, a czasem nawet do 5 m. Liście bardzo duże. Blaszki liściowe ok 1,2-1,6 m długości. Osobniki młode wykształcają tylko rozety liściowe. Kwiaty białe lub czasem różowawe, zebrane w duże, wielkopromieniowe, lekko wypukłe baldachy (największy – na osi pędu głównego o średnicy 30-80 cm i kilkadziesiąt mniejszych), złożone na ogół z kilkudziesięciu baldaszków. Łodyga okrągła, bruzdowana, słabo owłosiona, na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne fioletowawe plamki; u podstawy zazwyczaj osiąga średnicę ok. 5-12 cm, pusta w środku. Łodyga (pęd kwiatowy) jest wykształcona zazwyczaj w 2-3 roku wegetacji.
Barszcz zwyczajny – Gatunek pospolity na terenie gminy Łomża. Wysokość 50-150 cm. Liście o bardzo zmiennym kształcie; 3-listkowe lub pierzaste. Dolne liście duże, z długimi, rynienkowatymi ogonkami. Szorstko owłosione, ze sztywnymi szczecinkami na nerwach od spodu. Liście mają zróżnicowane kształty, przeważnie są pierzastosieczne z 3-5 listkami jajowatymi, karbowanymi lub piłkowanymi. Kwiatostan stanowi 15-30 baldaszków różnej długości zebranych w baldach złożony. Baldaszki mają szypułki z owłosioną stroną wewnętrzną. Kwiaty promieniste, o białych płatkach, czasem czerwonawych lub żółtozielonych. Łodyga Prosto wzniesiona, dęta, rozgałęziona, żebrowana i kanciasto bruzdowata, często porośnięta krótką, skierowaną w dół szczecinką.
Dzięgiel Leśny –Gatunek pospolity na terenie Gminy Łomża. Wysokość zazwyczaj ok 1,5 m. Liście podwójnie do potrójnie pierzastych, nierówno piłkowane. Dolne są większe i bardziej złożone. Kwiaty zebrane w baldachy, złożone z 20-55 baldaszków. Płatki korony niepozorne, białe (czasami, rzadko są czerwonawe). Łodyga prosto wzniesiona, dęta, naga, obła, słabo rozgałęziona, w górnej części delikatnie bruzdowana. Kłącze białawe, rozgałęzione.
Arcydzięgiel litwor – Gatunek podlegający ochronie, rzadko występujący. Wysokość do 2,5 m. Liście duże, 3–4-krotnie pierzaste, osadzone na długich ogonkach. Poszczególne listki są jajowate, na brzegu nierówno wcinane, ciemnozielone, od spodu sinozielone. Kwiatostany Drobne, zebrane w duże, kuliste baldachy złożone, zielonkawo-żółte (u podgatunku typowego) i zielonkawo-białe (u podgatunku nadbrzeżnego). Kielich o pięciu niewyraźnych ząbkach. Łodyga gruba, naga, bruzdowana, nieowłosiona, rozgałęziona, pusta w środku w międzywęźlach.