- Pragniemy stworzyć mieszkańcom naszej gminy, zarówno młodszym jak i starszym, miejsca rozwoju rekreacyjno-turystycznego i integracyjnego oraz poprawić stan takiej infrastruktury w naszej gminie - wyjaśniał wójt Piotr Kłys.
Pomysł władz gminy chwalił wicemarszałek Marek Olbryś.
- Wiele osób przenosi się teraz z miast na tereny wiejskie i niezbędne jest wyrównanie dostępu do przestrzeni rekreacyjnej, do miejsc gdzie mieszkańcy będą mogli spędzać wspólnie czas – mówił wicemarszałek Marek Olbryś na spotkaniu z wójtem i skarbnik gminy.
Oto co zrobimy w ramach projektu:
- w Zosinie, na działce o powierzchni ponad 300 m2 zlokalizowanej w centralnej części wsi powstanie plac zabaw. Zgodnie z kosztorysem inwestorskim w ramach operacji planuje się wykonanie następującego zakresu prac: roboty ziemne i fundamenty, dostawę i montaż urządzeń placu zabaw, nawierzchnię placu zabaw, korytowanie, podbudowę, nawierzchnię placu zabaw, gospodarkę nadmiarem ziemi. Wyposażenie placu zabaw stanowić będą: huśtawka kombinowana, huśtawka podwójna Mama i Maluch, wesoła lokomotywa, wesoły wagonik, urządzenie Quadro oraz bujak żaba. Będą też ławka parkowa, kosze na śmieci i tablica informacyjna.
- w Kotach planowana jest budowa ciągu pieszo-rowerowego od skrzyżowania z drogą gminną nr 152 130 B droga na łąki we wsi Koty do Miejsca Obsługi Rowerów na trasie Green Velo, na działce nr 449/4 we wsi Lutostań. W zakresie prac objętych niniejszym projektem znajduje się wykonanie następujących robót: rozbiórka istniejących krawężników i zjazdów na część posesji, ustawienie krawężników, wykonanie ciągu pieszo-rowerowego z kostki betonowej polbruk grubości 6 cm o szerokości 1,50 - 2,00 m (586,15 m2) i wjazdów na posesje z kostki betonowej polbruk, o szerokości 4,00 m (135,80 m2).
- w Chojnach Młodych remontowany będzie budynek świetlicy wiejskiej. To jedyne miejsce spotkań mieszkańców tej miejscowości. Obecnie ściany wewnątrz budynku są w bardzo złym stanie technicznym, co znacznie utrudnia spotkania integracyjne i kulturalne mieszkańców. W ramach zadania planuje się ich remont oraz modernizację wentylacji grawitacyjnej.
- podobnie wyremontowana i odmalowana ma być świetlica wiejska w Boguszycach. To także jedyne miejsce spotkań mieszkańców. W celu podniesienia życia kulturalnego i integracji mieszkańców wsi koniecznym jest wykonanie remontu wewnątrz budynku, gdyż od kilku lat ze względu na niewystarczające środki finansowe budynek nie był remontowany. W chwili obecnej ściany wewnątrz budynku jak i oprawy oświetleniowe są w bardzo złym stanie technicznym. Poza nowymi, gładkimi i domalowanymi ścianami świetlica wiejska w Boguszycach zyska także nowoczesne, energooszczędne oświetlenie.
- świetlica w Modzelach Wypychach również stanowi centrum spotkań i życia kulturalnego mieszkańców. Budynek podobnie jak opisane wyżej również wymaga remontu. W tej świetlicy koniecznym jest wykonanie remontu łazienki. Obecnie łazienka jest w bardzo złym stanie technicznym. Brakuje termy do ciepłej wody. Drzwi wejściowe do łazienki oraz drzwi w kabinach są poobijane i nie domykają się. W jednej z kabin brakuje sanitariatu, w kolejnej jest uszkodzony i kwalifikuje się do wymiany, co znacząco utrudnia korzystanie z łazienki.
Teraz to wszystko ma być wyremontowane.