W ubiegłym roku strażacy ochotnicy z Gminy Łomża wzywani byli do 60 pożarów i 84 tzw. miejscowych zagrożeń, czyli najczęściej wypadków i kolizji drogowych. W minioną niedzielę druhowie ze wszystkich jednostek świętowali Gminny Dzień Strażaka.
Na terenie Gminy Łomża działa 8 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Połowa z nich jest włączona w Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy. To jednostki OSP Konarzyce, OSP Podgórze, OSP Pniewo i OSP Gać. Pozostałe cztery jednostki są poza tym systemem: OSP Stare Kupiski, OSP Stare Modzele, OSP Siemień Nadrzeczny i OSP Jednaczewo. Łącznie na terenie gminy Łomża jest blisko 250 strażaków. Zdecydowana większość z nich, to druhowie czynni, biorący udział w działaniach ratowniczych. Tylko w ubiegłym roku ludziom na ratunek wyjeżdżali 144 razy.
W niedzielę 13 czerwca podczas obchodów Dnia Strażaka Gminy Łomża, strażacy dziękowali Bogu za opiekę, a przedstawiciele władz dziękowali strażakom za ich wysiłek i gotowość do poświęceń.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Najświętszej Maryi Panny w Łomży. Modlitwom w intencji strażaków i ich rodzin przewodniczył diecezjalny kapelan strażaków ks. Jarosław Świderek. Po nabożeństwie wszyscy uczestnicy obchodów udali się do jednostki OSP w Konarzycach, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.
Uczestniczyli w nich m.in. Wicewojewoda Podlaski Marcin Sekściński, Wicestarosta Łomżyński Maria Dziekońska, Przewodniczący Rady Gminy Łomża Sławomir Zacharczyk i Wiceprzewodniczący Krzysztof Jankowski, Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego OSP dh Zenon Białobrzeski, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego OSP RP w Łomży dh Kazimierz Dąbkowski.
Po złożeniu meldunku przez Komendanta Gminnego OSP RP Marcina Cerana, głos zabrał Wójt Gminy Łomża i jednocześnie Prezes Gminnego OSP RP Piotr Kłys.
- My strażacy ochotnicy Gminy Łomża, nosząc mundury 100-letniej formacji, czujemy ogromną dumę współtworząc historię organizacji tak bardzo wpisanej w polską niepodległość – mówił. - Są wśród nas dziadkowie, ojcowie i dzieci. Od pięciu lat pełnię funkcję Prezesa Gminnego ZOSP RP w Gminie Łomża. Dziś, po latach obserwacji wiem, że to powołanie i pasja w tej gminie przekazywane są z pokolenia na pokolenie, a obecni tu strażacy są dumą rodzin i lokalnych społeczności oraz wielkim wsparciem dla gminy.
Wójt Piotr Kłys podkreślał, że Ochotnicze Straże Pożarne to przede wszystkim niezwykle ofiarna, niezwykle odpowiedzialna i niezwykle potrzebna naszej wspólnocie służba. Mówił, że to już nie tylko gaszenie pożarów, ale wszechstronna pomoc w każdej potrzebie, w chwilach zagrożeń życia, zdrowia i mienia.
- Służba, która wymaga profesjonalizmu strażaków i profesjonalnego wyposażenia – dodawał wójt Kłys wskazując, że strażacy ochotnicy Gminy Łomża do dyspozycji mają 4 samochody ciężkie, 4 samochody średnie i 2 samochody lekkie oraz wyposażenie i sprzęt.
Wójt zapowiedział także zakup w tym roku nowego wozu dla jednostki OSP w Pniewie.
Strażakom z Gminy Łomża dziękowali i gratulowali zaproszeni goście. Jednym z najważniejszym punktów strażackich uroczystości było uhonorowanie zasłużonych strażaków. Złoty Znak Związku OSP RP odebrał Druh Henryk Chludziński z OSP w Konarzycach.
Druh Łukasz Zygmunt, strażak OSP w Konarzycach i PSP w Łomży otrzymał Brązowy Medal Za Zasługi dla Pożarnictwa, a Krzysztof Jemielity, z OSP Konarzyce, odznakę wzorowy strażak.
Święto strażackie przebiegło uroczyście, a zakończyło się wspólną grochówką i poczęstunkiem.