-Woda jest najważniejsza, dlatego od niej wystartowaliśmy. Podeszliśmy kompleksowo do tego zadania – mówił Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża przed podpisaniem umowy na przebudowę 3 stacji uzdatnia wody w: Jarnutach, Nowych Kupiskach i Siemieniu Nadrzecznym, wykonania sieć wodociągowej Nowe Kupiski - Jednaczewo oraz przebudowę przepompowni wody w Zosinie i budowę przepompowni wody w Konarzycach. - Tak dużego zadania w Gminie Łomża jeszcze nie realizowaliśmy – dodawał wskazując, że umowa opiewa na 15 mln. 327 tys. 425 zł i 93 gr.
Przed Stacją Uzdatniania Wody w Siemieniu Nadrzecznym Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys, w towarzystwie wiceministra edukacji i nauki Dariusza Piontkowskiego, posła Jarosław Zielińskiego, senatora Marka Komorowskiego i zgromadzonych mieszkańców, radnych, sołtysów i dyrektorów szkół, podpisał umowę z właścicielem wyłonionego w przetargu Przedsiębiorstwa Wielobranżowego „ZIEJA” z Łomży.
Łączna wartość inwestycji, której ostatnie elementy mają zostać zrealizowane do 30 września 2024 r., wyniesie zgodnie z umową 15 327 425,93zł. Większość środków - 10 450 000,00 zł - to pozyskana przez Gminę Łomża promesa inwestycyjna z pierwszego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.
- W tamtym roku podpisywaliśmy umowę na rozbudowę szkoły w Konarzycach na kwotę ponad 7 mln i wtedy nam się wydawało, że realizujemy zadanie najwyższe. A teraz pół roku minęło i my już realizujemy zadanie dwukrotnie wyższe. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie środki z Polskiego Ładu – mówił w swoim przemówieniu Wójt Kłys - Za to dziękuję zgromadzonym tutaj zacnym parlamentarzystom, którzy są ambasadorami naszej gminy, za wsparcie w uzyskaniu tych środków w wysokości 10 mln złotych, przy dofinansowaniu 95% w stosunku do pierwotnego kosztorysu.
- Trudno znaleźć bardziej strategiczną inwestycję, niż taką, która zapewnia dostęp do czystej, bezpiecznej i świeżej wody – mówił minister Piontkowski. - Tej inwestycji nie widać, bo te wszystkie rury zakopane w ziemi.
- Mamy tutaj do czynienia z pewną odwagą wójta i rady gminy, bo są to inwestycje, których nie widać. Samorządowcy podlegają wyborom i na ogół lubią budować, to co można namacalnie potem oglądać, ale mądry wójt buduje najpierw to, co jest najbardziej potrzebne – mówił poseł Jarosław Zieliński. - Cieszę się, że Gmina Łomża pozyskuje środki, to znaczy ze składa dobre wnioski.
- Wasza obecność świadczy ze ta inwestycja jest niemiernie oczekiwana przez społeczność, bo według szacunków obejmie 90% - jak nie więcej – mieszkańców gminy – zwrócił się do licznie przybyłych na podpisanie umowy senator Marek Komorowski.
Stacje uzdatniania wody na terenie Gminy Łomża były budowane w latach 70. i teraz są nie tylko przestarzałe, ale również ich sprawność nie odpowiada obecnemu zapotrzebowaniu mieszkańców. Przy dużych rozbiorach wody wydajność istniejących studni przy pracy równoległej jest niewystarczająca do pokrycia rosnącego zapotrzebowania w wodę. W ramach zadania na budynkach modernizowanych stacji uzdatniania wody zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, aby czysta, zdrowa woda, była przepompowywana do mieszkań przez „czysty” prąd.
Wójt wspomniał także, ze w zamyśle rządu polskiego Program Inwestycji Strategicznych miał być wyjściem z covida. W przypadku Gminy Łomża oznacza on wyjście z głębokiego PRL-u. Obecny stan instalacji wodociągowych miały zobrazować rekwizyty wyeksponowane na stoliku.