To będzie jedno z najciekawszych wydarzeń w regionie. W niedzielę 7 sierpnia 2022 r. Gmina Łomża wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Pniewie oraz organizacjami społecznymi zorganizuje „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”. Będą rycerze i ich walki także na koniach. Będą damy, dawna muzyka i tańce. Będą igrce średniowieczne dla dziatwy, warsztaty dawnych rzemieślników i dyby dla złoczyńców… Festyn odbędzie się na podgrodziu średniowiecznego grodziska w Starej Łomży.
Nazwa „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, oraz termin imprezy nawiązują do przypadającego 10 sierpnia wspomnienia św. Wawrzyńca diakona i męczennika chrześcijańskiego. Ten święty był patronem pierwszego w regionie kościoła wzniesionego przed tysiącem lat w Starej Łomży. Budowniczym pierwszej chrześcijańskiej świątyni na północno-wschodnim Mazowszu miał być św. Brunon z Kwerfurtu, a wzniesiony przez niego kościół był pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Miejsce, w którym stanął do dziś nazywane jest „Wzgórzem św. Wawrzyńca”. Przez setki lat do wznoszonych tu kolejnych dwóch kościołów pod tym samym patronem ciągnęły rzesze pielgrzymów z Mazowsza, Prus, Litwy, Rusi…. W pobliżu znajduje się kolejne wzgórze zwane „Górą Królowej Bony”. To pozostałości wczesnośredniowiecznego grodziska. Powstało na przełomie pierwszego i drugiego tysiąclecia, gdy kształtowało się państwo polskie, a pradziadowie przyjmowali chrzest w Jezusie Chrystusie. Przez kilka kolejnych wieków to tu było centrum regionu, z którego później powstało miasto Łomża.
- „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, ma popularyzować wiedzę o historii i znaczeniu grodziska średniowiecznego „Góra Królowej Bony”, oraz „Wzgórza św. Wawrzyńca”. To żywa lekcja o naszej historii, o historii Starej Łomży, o historii Polski - mówi Piotr Kłys Wójt Gminy Łomża. – Na festyn zaprosiliśmy rycerzy i damy. Będą pokazy walk rycerskich z użyciem różnej broni średniowiecznej: mieczy, toporów, kiścieni. Będą turnieje rycerskie także na koniach. Zapraszamy mieszkańców Gminy Łomża, miasta Łomża i wszystkich gości do udziału w konkursach sprawności rycerskiej, nauki tańców dawnych i wspólnych pląsów. Będzie kowal, tkaczka, garncarz, mincerz, ale również wiele atrakcji dla dzieci – zapowiada Wójt Piotr Kłys zachęcając wszystkich, aby dali się porwać wspólnej zabawie i na „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”, zechcieli przyjść ubrani w stroje z epoki. – Po świętowanym przed kilku laty jubileuszu 600 lat nadania prawa miejskich Łomży w wielu domach są stroje historyczne, które teraz można wykorzystać. Najlepsze nagrodzimy – dodaje Piotr Kłys.
„Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” rozpocznie się Mszą św. sprawowaną na Wzgórzu św. Wawrzyńca, czyli w miejscu gdzie przed tysiącem lat stanął pierwszy kościół chrześcijański. O godzinie 12.00 wystartuje trzeci już Bieg na Królową Bonę. To najtrudniejszy ale i najbardziej atrakcyjny z cyklu biegów „Aktywna Piątka Gminy Łomża”. Różnica poziomów, na których rozgrywa się bieg wynosi ok. 60 metrów a największy podbieg, który trzeba pokonać aż 4 razy ma, na długości około 400 metrów wznosi się w górę ok. 40 metrów. W ubiegłorocznej edycji biegu tylko jeden zawodnik z ponad setki śmiałków, miał siłę w nogach, by przebiec cały dystans ok. 9 km. Na ten bieg można się jeszcze zapisać (https://elektronicznezapisy.pl/event/7127/strona.html).
W samo południe rozpoczną się także zabawy, koncerty i inscenizacje historyczne. Zagrają Kapela Kurpiowska Gminy Łomża, zespół muzyki dawnej Viatores (https://www.youtube.com/c/ViatoreS_zespol) oraz Skiela Kapela. Zaangażowani przez Gminę archeolog i historyk będą opowiadać chętnym mieszkańcom o tym, co przed około tysiącem lat było w tych miejscach oraz o ich znaczeniu w historii regionu i kraju.
Zapraszamy na „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” do Starej Łomży w niedzielę 7 sierpnia 2022 r. Polecamy zabrać ze sobą kocyki do siedzenia.
Program imprezy:
10.30 – Msza Święta na Wzgórzu Św. Wawrzyńca
11.30 – Przemarsz orszaku paradnego ze Wzgórzu Św. Wawrzyńca na grodzisko Góra Królowej Bony
12:00 - Otwarcie teatrum historycznego przez Kasztelana Jacentego z Ordowa
- Start Biegu na Królową Bonę
- Występ Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża
- Wręczenie Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis
13.00 - Pokazy tańców średniowiecznych w wykonaniu dwórek
13.30 - Walki rycerstwa pieszego
14.20 - Uhonorowanie najlepszych biegaczy
15:00 - Konny turniej rycerski
15:45 - Występ zespołu muzyki dawnej VIATORES
16.30 - Turniej kuszniczy dla publiczności o „Złoty Bełt Wielkiego Mistrza”
18.00 - Turniej plebejski „Wybór Mocarza Gminy Łomża” (rycerska waga płaczu)
18.45 – Wybór księcia i damy „Festynu kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca”
19:00 - Występ zespołu SKIELA KAPELA
Harmonogram może ulec zmianie.