Od czerwca prowadzone są prace związane z przebudową Stacji Uzdatniania Wody w Jarnutach. Ujęcie to zaopatruje w wodę mieszkańców kilkunastu miejscowości: Chojny Młode, Stare Chojny, Sierzputy Młode, Stare Sierzputy, Grzymały Szczepankowskie, Janowo, Jarnuty, Dłużniewo i Łochtynowo, a także okresowo Bożenica, Stare Kupiski i Nowe Kupiski. W związku z pracami we wszystkich tych miejscowościach mogą występować czasowe spadki ciśnienia i pogorszenie jakości wody.
Przebudowa Stacji Uzdatniania Wody w Jarnutach jest pierwszym zadaniem realizowanym w ramach przebudowy i modernizacji całego systemu zaopatrywania w wodę mieszkańców Gminy Łomża. W ciągu dwóch lat przebudowane, zmodernizowane lub zbudowane mają być stacje uzdatnia wody także w Nowych Kupiskach i Siemieniu Nadrzecznym, przepompownie wody w Zosinie i w Konarzycach oraz sieć wodociągowa z Nowych Kupiski do Jednaczewa. Prace w SUW Jarnuty ruszyły jako pierwsze, a mieszkańcy okolicznych miejscowości jako pierwsi mają odczuć ich efekty, ale także jako pierwsi doświadczają uciążliwości.
- Chwilowych utrudnień, przerw w dostawie wody czy pogorszenia jej jakości, niestety nie da się uniknąć, gdy realizuje się aż tak wielkie inwestycje. Prace te są jednak konieczne, aby zapewnić w przyszłości wszystkim mieszkańcom wystarczające ilości dobrej jakościowo wody, a tym samym polepszyć komfort życia – informuje dyrektor ZUK Sławomir Gawrych.
W związku z pracami w Jarnutach mieszkańcy kilkunastu miejscowości mogą doświadczać czasowych spadków ciśnienia wody w kranach, czy pogorszenie jej parametrów jakości. Dyrektor Zakład Usług Komunalnych szacuje, że taki stan rzeczy może potrwać nawet do wiosny przyszłego roku, przy czym są podejmowane działania, aby uciążliwości te zminimalizować.
Warto przypomnieć, że stacje uzdatniania wody na terenie Gminy Łomża były budowane w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Zamontowane na nich urządzenia są przestarzałe, a przy dużych rozbiorach wody wydajność istniejących studni jest niewystarczająca do pokrycia rosnącego zapotrzebowania w wodę. Obecna kompleksowa ich modernizacja jest największym zadaniem inwestycyjnym podejmowanym w historii Gminy Łomża. Umowa z wykonawcą prac opiewa na niemal 15,5 mln zł. Większość środków - 10 450 000,00 zł - to pozyskana przez Gminę Łomża promesa inwestycyjna z pierwszego naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.