1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. To święto jest wyrazem hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego. W Gminie Łomża uczcimy je w niedzielę 3 marca w Giełczynie, gdzie kilkaset osób pobiegnie w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Dystans 1963 m. nawiązuje do roku śmierci ostatniego polskiego partyzanta .
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został w 2010 r. z inicjatywy ówczesnego Prezydenta RP ś.p. Lecha Kaczyńskiego. Uzasadnienie dołączone do projektu ustawy głosiło, że ustanowienie święta „jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny (...). Narodowy Dzień pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata”.
- Dzisiejszy dzień nie tylko przypomina nam o bohaterach minionych czasów, ale także stanowi przypomnienie o naszej wspólnej odpowiedzialności za zachowanie pamięci o nich i ich czynach – mówi Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys. - To nasz obowiązek jako społeczeństwa, aby doceniać ich wkład w walkę o naszą wolną i niepodległą Polskę.
Aby uczcić bohaterów i narodowe święto, wójt zaprasza do udziału w Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w niedzielę 3 marca w Giełczynie. Start o godzinie 12.00 przy świetlicy wiejskiej, a meta została wyznaczona na skraju Lasu Giełczyńskiego, w okolicy pomnika poświęconego pomordowanym tu przez Niemców, w latach II wojny światowej, 12 tysięcy obywateli polskich, Polaków i Żydów.
- Tam upamiętnimy także te niewinne ofiary wojny. Las Giełczyński jest jednym z największych miejsc kaźni, jakich dokonali Niemcy w latach II wojny światowej w regionie łomżyńskim. W okresie od lipca 1942 r. do września 1944 r. wymordowano tu ok. 12 tysięcy ludzi, w tym ok. 7 tysięcy Żydów z getta w Łomży oraz z okolicznych miejscowości i ok. 5 tys. Polaków w znacznej części przewożonych tu bezpośrednio z więzienia w Łomży – podkreśla Piotr Kłys.
Po powrocie uczestników Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w Giełczynie czekać będzie na nich grochówka, przygotowana przez strażaków z OSP Stare Kupiski.