„Przystanek Historia IPN” to cykliczne spotkanie realizowane przez Instytut Pamięci Narodowej poświęcone ważnym wydarzeniom, które wpłynęły na dzieje Polski w wieku XX oraz ludziom, którzy tę historię tworzyli. Tego typu spotkania odbywają się także w Gminie Łomża, co potwierdza porozumienie podpisane z Dyrektorem Oddziału IPN w Białymstoku.
- W naszej gminie historii uczymy na różne sposoby. Uczymy jej w szkołach, ale także spotykając się na różnych wydarzeniach. Cieszę się, że w budowaniu pamięci narodowej, mamy teraz dużego partnera jakim jest Instytut Pamięci Narodowej – mówił Wójt Gminy Łomża Piotr Kłys podczas „Przystanku Historia”, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kupiskach. To wówczas Dyrektor Centrum Kultury Gminy Łomża Mariusz Rytel podpisał porozumienie z Dyrektorem Oddziału IPN w Białymstoku dr Markiem Jedynakiem, na mocy którego instytucje zacieśnią współpracę przy organizacji Przystanku Historia IPN, a także innych wydarzeń edukacyjnych na terenie Gmina Łomża.
Dyrektor IPN dr Marek Jedynak podkreślał znaczenie historii w rozwoju człowieka. Nawiązał do paprotek, będących elementem wystroju sali gimnastycznej.
– Paprotki można przenieść, przełożyć. Dziś służą nam jako rekwizyt, ale bardzo bym chciał, żeby organizowane przez IPN Przystanki Historii, były dla Was wsparciem. Żeby za kilka lat nikt Wam nie narzucił poglądu na świat współczesny. Aby zrozumieć dzisiejszy świat, trzeba znać historię. Ci którzy znają historię swojego kraju, regionu są chronieni – nie są jak paprotki – mówił dr Marek Jedynak.
Gmina Łomża i Centrum Kultury Gminy Łomża z Instytutem Pamięci Narodowej współpracuje od lat. W Tym roku przy okazji obchodów 84. rocznicy wywózki mieszkańców gminy na Sybir, uczniowie klas siódmych szkół Gminy Łomża wzięli udział w prelekcji edukacyjnej przygotowanej przez pracowników Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku na temat wywózek na Sybir w czasie II wojny światowej, zorganizowanej w Hali Kultury w Łomży. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „ Przystanek Historia IPN”.
Natomiast młodzież z klas ósmych miała wyjątkową okazję do pogłębienia swojej wiedzy na temat historii Polski podczas wizyty w Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku, które jest nie tylko miejscem pamięci o tragicznych wydarzeniach, które dotknęły, ale także przestrzeń refleksji nad znaczeniem wolności, patriotyzmu i pamięci historycznej. Podczas wizyty uczniowie mieli możliwość zobaczenia unikatowych eksponatów, dokumentów oraz fotografii, które przybliżyły im losy Polaków zesłanych na Sybir oraz ich walkę o przetrwanie w trudnych warunkach sowieckiej zsyłki. To doświadczenie stanowiło dla naszych uczniów nie tylko lekcję historii, ale również głęboką lekcję empatii i szacunku dla tych, którzy cierpieli w imię wolności i niepodległości naszej ojczyzny.