Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy plastyczne w ramach projektu pn.: „Razem z Gminą Łomża uczymy się o odnawialnych źródłach energii i efektywności energetycznej”, zorganizowane przez Urząd Gminy Łomża i Szkołę Podstawową w Podgórzu im. kard. S. Wyszyńskiego. Do siedziby organizatora wpłynęło aż 87 prac rysunkowych i makiet, przedstawiających przydomowe instalacje OZE, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy wiatraki.
Wybór najlepszych prac nie był łatwy, dlatego jury w każdej z trzech kategorii (kl. I-III, IV-V, VI-VIII) przyznało nagrody dla pięciu pierwszych miejsc, wśród których znalazły się m.in.: hulajnogi, deskorolki, piłki do koszykówki, gry planszowe. Środki na ten cel pochodziły z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Dzięki współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, gmina otrzymała wsparcie finansowe w wysokości 58 095,00 zł.
Zanim jednak doszło do wręczenie nagród dla laureatów konkursu, uczniowie klas I-III ze Szkoły Podstawowej w Podgórzu przygotowali wspaniałe przedstawienie, które przybliżyło dzieciom, rodzicom i gościom zgromadzonym w sali Centrum Kultury Gminy Łomża, tematy związane z ochroną środowiska i odnawialnymi źródłami energii. Młodzi aktorzy podczas happeningu mówili o konieczności dbania o naszą planetę, rośliny, zwierzęta, oszczędzania wody i prądu. Wydarzenie nie tylko edukowało, ale także inspirowało do podejmowania proekologicznych działań w swoim otoczeniu.
- Poprzez swój udział w tym swego rodzaju proteście dzieci pokazały, że rozumieją ważność troski o naszą planetę. Ich zaangażowanie jest wyrazem rosnącej świadomości ekologicznej wśród młodego pokolenia oraz chęci przyczynienia się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości – mówił Wójt Piotr Kłys.
W Gminie Łomża od lat podejmowane są działania edukacyjne o charakterze proekologicznym. W Strategii Rozwoju Gminy Łomża na lata 2021-2030 istnieje zapisano: „Gmina Łomża to miejsce o czystym środowisku, w którym żyją szczęśliwi ludzie, w wielopokoleniowej rodzinie i bliskich relacjach społecznych, realizujący z pasją swoje życiowe cele, kreatywnie i mądrze korzystający z potencjału Gminy”.
– Potrzebujemy czystego powietrza i naturalnego środowiska wokół nas. Mam świadomość wagi, jakie mają one dla nas, ale także dla przyszłych pokoleń – dodał wójt. - Dlatego podejmujemy wiele działań, które mają redukować czynniki szkodliwe dla środowiska i ludzi. To np. ograniczenie smogu, redukcja emisji CO2 oraz poprawa efektywności energetycznej.