W poprzednim roku wiele bibliotek w całej Polsce miało możliwość partycypowania w programie grantowym „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”, który został zorganizowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, którego realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Rada Programowa programu grantowego „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj” pod przewodnictwem dr. Barbary Budyńskiej dokonała oceny wizyt studyjnych i wybrała spośród nich najciekawsze, dobrze zorganizowane i najbardziej wszechstronnie odpowiadające celom programu grantowego. W przypadku podobnych wysokich ocen Rada przyznała dodatkowy punkt bibliotekom z najmniejszych gmin zatrudniających niewielką liczbę pracowników.
Zdecydowana większość wizyt studyjnych została wysoko oceniona za oryginalne, niekonwencjonalne sposoby wprowadzania nowych usług bibliotecznych, zarządzania bibliotekami oraz poszerzania kompetencji pracowników bibliotek. Atrakcyjny program, dobra organizacja oraz umiejętność stosowania w praktyce różnorodnych nowoczesnych metod prowadzenia spotkań aktywizujących wszystkich uczestników i uczących umiejętności dzielenia się wiedzą oraz doświadczeniem - to atuty większości wizyt studyjnych.
Biorąc pod uwagę wysoki poziom wizyt studyjnych Rada Programowa postanowiła przyznać nagrodę główną oraz trzy równorzędne drugie nagrody. Ponadto przyznano siedem wyróżnień. W programie wzięło udział ponad 50 bibliotek w Polsce. Jest nam niezmiernie miło poinformować naszych Czytelników i sympatyków, że I miejsce oraz nagroda finansowa w wysokości 2.000 zł przypadły Bibliotece Publicznej Gminy Łomża z filią w Podgórzu za spotkanie zatytułowane „Biblioteka miejscem przeszłości i współczesności.” Miejsce drugie wywalczyły ex quo Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Korszach z woj. warmińsko-mazurskiego oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna z Wieliczki.
17 lutego w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień laureatom konkursu na najlepszą wizytę studyjną w programie „Wizyta za jeden uśmiech. Przyjedź, zobacz, działaj”, w której wzięli udział przedstawiciele zwycięskich bibliotek, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Każda z bibliotek została poproszona o krótką informację na temat zrealizowanego przedsięwzięcia i jego efektów, co było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie upowszechniania dobrych praktyk bibliotecznych i sformułowania wniosków dotyczących organizacji tego typu przedsięwzięć w przyszłości. Spotkanie poprowadził Jacek Królikowski, wiceprezes zarządu FRSI.
Nasza zwycięska wizyta studyjna zatytułowana: ”Wizyta za jeden uśmiech- przyjdź, zobacz, działaj” dotyczyła powstania Lokalnego Archiwum Cyfrowego w Podgórzu. W spotkaniu wzięło udział wielu bibliotekarzy z zaprzyjaźnionych bibliotek z całego województwa. Prelegenci, w tym Elżbieta Stafańczyk Przewodnicząca Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich mówili o wizji współczesnej biblioteki, o nowych formach promocji i wyzwaniach stojących przed tymi instytucjami kultury. W ramach wizyty omawiane było znaczenie archiwów społecznych dla nauki i edukacji, a dzięki uprzejmości Fundacji Ośrodka Karta zostały przeprowadzone warsztaty. Biblioteki jako skarbnice wiedzy i informacji należały obok domów mieszkalnych i obiektów związanych z kultem religijnym do najstarszych budowli wznoszonych przez człowieka, które sprzyjały pogłębianiu wiedzy i zdobyciu wykształcenia, co umożliwiało cywilizacyjny rozwój. Marzenia człowieka o tym, by zgromadzić wiedzę, historię, doświadczenia w archiwum innym niż tylko ludzka pamięć jest stare jak świat. Dzięki archiwum cyfrowym udaje się ocalić wartości, które są poza czasem i jego niszczącym działaniem. To przekonanie podzielali prelegenci oraz zaproszeni goście - przedstawiciele rodziny Jabłońskich, Kwiatkowskich i Sarnackich, którzy udostępnili swoje rodzinne zbiory dla potrzeb lokalnego archiwum w Podgórzu. O znaczeniu archiwów społecznych dla nauki i edukacji mówił dr Łukasz Lubicz- Łapiński pracownik białostockiego IPN-u i podkreślił, że to są perły, które można ocalić dzięki przedstawionej formie archiwizacji, jak archiwa społeczne przy lokalnych instytucjach kultury. W wyniku transformacji cywilizacyjnych zmienia się znaczenie bibliotek i choć padają zarzuty, że przestrzeń wirtualna wypiera tradycyjne miejsca publiczne do których należą instytucje kultury, to celem naszej wizyty było pokazanie, że przestrzeń wirtualna może znakomicie służyć bibliotece, pomnażać jej kulturowy i archiwalny potencjał, a innowacyjne zdobycze cywilizacyjne przyciągną do bibliotek nowych użytkowników. (Więcej informacji www.sbp.pl/wizyty/opis/?cid=12246)