Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią dnia 09 lipca 2015 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży odbyło się z pod przewodnictwem Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Białystok i biura projektów TRANSPROJEKT Gdańsk spotkanie informacyjne z mieszkańcami miasta i gminy Łomża w ramach konsultacji społecznych w związku z planowaną budową obwodnicy Łomży w ciągu drogi ekspresowej S61.
Podczas spotkania projektanci przedstawili koncepcję rozwiązań trzeciego etapu obwodnicy, to jest od węzła „Łomża Zachód” do granicy gminy Łomża z gminą Piątnica, czyli od zjazdu z obwodnicy do wsi Sierzputy Młode poprzez grunty wsi Bożenica, Stare Kupiski, Nowe Kupiski i Jednaczewo.
Gospodarzem spotkania był Wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki, a udział w nim – poza Starostą Łomżyńskim Elżbietą Parzych, Wicestarostą Lechem Szabłowskim, Wójtem Gminy Łomża Piotrem Kłysem, pracownikami Urzędu Miasta i Urzędu Gminy – wzięli licznie przybyli mieszkańcy naszej gminy, bo to najbardziej w ich grunty będzie ingerować obwodnica.
Po zaprezentowaniu przez projektanta przyjętych rozwiązań rozpoczęła się dość ożywiona dyskusja, podczas której uczestnicy nie tylko zadawali pytania dotyczące – bardzo czasami konkretnych działek – ale też sugerowali pewne zmiany w rozwiązaniach projektowych. Pytania dotyczyły wielu kwestii – zarówno natury technicznej, jak i społecznej. Pytano m. in. o możliwości wykonania węzła na skrzyżowaniu obwodnicy z drogą powiatową nr 1904 B w okolicach Jednaczewa, czy zaprojektowany jest na tym lub innym odcinku MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych)?, czy zaprojektowane skrajnie pionowe są wystarczające dla zabezpieczenia prawidłowej obsługi okolicznych pól i łąk?, czy parametry wiaduktu nad drogą powiatową w okolicach Jednaczewa pozwolą na wykonanie ścieżki rowerowej?, czy lepsza będzie nawierzchnia betonowa czy bitumiczna?, czy zaprojektowane parametry obwodnicy będą wystarczające do przeniesienia ruchu przewidywanego w roku 2050?, na jakich działkach są zaprojektowane zbiorniki retencyjne i jakie mają parametry? itp.
Na większość pytań i propozycji udzielił odpowiedzi lub wyjaśnień Jerzy Doroszkiewicz dyrektor GDDKiA Oddział w Białymstoku i projektanci. Dyrektor Doroszkiewicz poinformował również, że – jeśli ktoś chciałby uzyskać bliższe informacje dotyczące konkretnej działki lub złożyć wniosek o uwzględnienie jakiegoś rozwiązania – może w ciągu najbliższych kilku (do dziesięciu) dni złożyć stosowne podanie do GDDKiA w Białymstoku (adres: ul. Zwycięstwa, 15-703 Białystok). Wójt Gminy Łomża zadeklarował, że jeśli takie podanie wpłynie do Urzędu Gminy, to również będzie przekazane do inwestora.
Kolejne spotkanie z mieszkańcami naszej gminy zaplanowane jest na 15 lipca 2015 r. o godz. 16.00 w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum nr 9 w Łomży przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 1a. Będzie ono dotyczyło omówienia podobnych zagadnień, ale na etap pierwszy, to jest od granicy gminy Łomża do granic gruntów wsi Andrzejki, czyli na długości około 1 kilometra od granicy gminy Łomża z gminą Śniadowo.